یکشنبه , ۲۵ مهر ۱۴۰۰
خانه » سیاسی » علی اکبر پرورش از پیشکسوتان انقلاب به ملکوت اعلی پیوست

علی اکبر پرورش از پیشکسوتان انقلاب به ملکوت اعلی پیوست

علی اکبر پرورش از پیشکسوتان انقلاب به ملکوت اعلی پیوستسید علی‌اکبر پرورش از پیشکسوتان انقلاب اسلامی و وزیر آموزش و پرورش در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴، در ماه‌های گذشته چندین بار به‌دلیل عفونت خونی و گسترش عفونت در بدن در بیمارستان شد و بعد از مرخصی از چند هفته پیش در بیمارستان شهید صدوقی اصفهان بستری بود.80970758-5372736

استاد پرورش مدت مدیدی است که بیمار بوده و در حدود ۲  سال بود که با بیماری‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کرد.
در حدود ۴ هفته پیش ایشان با عفونت شدید داخل چشم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شهید صدوقی بستری شده و توسط پزشکان متخصص چشم و قلب و عروق مورد درمان قرار گرفت و آنتی بیوتیک‌های خیلی قوی به وی تزریق شد اما پس از آن این درمان‌ها جواب‌‌گو نبود و در دور دوم وی با حال عمومی بسیار بد که با کاهش سطح هوشیاری، نارسایی قلب و تنفسی و مشکلات کلیوی در بیمارستان بستری شد.
به تشخیص پزشکان عفونت شدید در ناحیه چشم چپ وجود داشت که در عمل جراحی چشم وی تخلیه شده و به علت نارسایی تنفس به دستگاه تنفسی مصنوعی وصل شد.
هفته گذشته اعلام شد که با توجه به درمان‌های انجام شده، دستگاه تنفس مصنوعی را از استاد پرورش جدا کردند و ایشان در وضعیت استیبل و نسبت به زمان مراجعه به بیمارستان بهتر است اما با این حال ساعتی پیش استاد پرورش به دلیل شدت بیماری در سن ۷۱ سالگی به ملکوت اعلی پیوست.

انجمن فارغ التحصیلان درگذشت این یار انقلاب را خدمت خانواده محترم ایشان به خصوص آقای صابر پرورش (فارغ التحصیل دوره ۳) تسلیت عرض می نماید و برای ایشان علو درجات و برای خانواده محترمشان صبر و اجر مسئلت دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت سید علی‌اکبر پرورش را تسلیت گفتند.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

با تأسف و تأثر، خبر درگذشت یاور صدیق انقلاب مرحوم آقای سید علی‌اکبر پرورش رحمت الله علیه را دریافت کردم؛ چهره محترم و اثرگذاری که بخش اعظم عمر بابرکت خود را در خدمت اسلام و ارزش‌های متعالی دین گذرانید، لهجه صادق و دل بااخلاص و خلق نیک را به ترویج و تحکیم انقلاب و نظام اسلامی گماشت؛ تلاش‌های مبارزاتی در دوران طاغوت را به خدمات ارزنده و مسئولیت‌های سنگین خود در قوه مجریه و قوه مقننه و شورای عالی دفاع در دوران جمهوری اسلامی پیوند داد و با همه توان به کشور و ملت خود خدمت کرد، و سلامت و راحت خود را بر سرِ انجام وظیفه نهاد. بیماری رنجبار و طولانی او آخرین آزمایش دشواری بود که وی با صبر و متانت، آن را تحمل کرد و زندگی پاک و شرافتمندانه را به پایان برد. این‌جانب درگذشت ایشان را به خانواده و بازماندگان محترم و به همه دوستان و علاقمندان ایشان تسلیت می‌گویم و رحمت و رضوان الهی را برای وی مسئلت می‌کنم.
سیدعلی خامنه‌ای
۶ دی ماه ۱۳۹۲

علی‌اکبر پرورش از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش فعالیت می‌کرد؛ پرورش لیسانس ادبیات خودر از دانشگاه اصفهان گرفت و بعدها مدرک فوق‌لیسانس خود را در دانشسرای عالی تهران در رشته کارآموزی دبیری دریافت کرد.

محوریت در مبارزات قبل از انقلاب اصفهان که منجر به دستگیری شد، عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، دو دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری، عضویت شورای مرکزی مؤتلفه اسلامی از سال ۱۳۷۲ تاکنون و قائم‌مقامی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۸۰ از سوابق علی‌اکبر پرورش است. شهید مطهری در یکی از سخنرانی‌هایش از وی به عنوان استاد یاد کرده است.
به گزارش تسنیم، ستاد بزرگداشت استاد پرورش و کمیته برگزاری مراسم ایشان به زودی تشکیل شده و زمان مراسم تشییع و تدفین این مبارز انقلابی به زودی اعلام می‌شود.

علی اکبر پرورش در در سال ۱۳۲۱ در زرین شهر اصفهان متولد شد و تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در همان شهر به پایان رساند سپس در دانشگاه اصفهان مدرک لیسانس خود را در رشته ادبیات اخذ نمود ایشان مدرک فوق لیسانس خود را در دانشسرای عالی تهران در رشته کارآموزی دبیری دریافت.

سوابق اجرایی

وزیر آموزش پرورش در دولت‌های حجت الاسلام والمسلمین شهید محمد جواد باهنر، دولت موقت آیت الله مهدوی کنی و دولت میرحسین موسوی بوده‌است.

نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی
عضو شورای عالی دفاع
نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره‌های اول، سوم و چهارم و مدتی عضو هیات رییسه (نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی دوره اول / نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی دوره چهارم)
در سال ۱۳۶۱ بعنوان وزیر آموزش و پرورش از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت.

سوابق سیاسی

محوریت در مبارزات قبل از انقلاب اصفهان که منجر به دستگیری شد در کنار شهید صیاد شیرازی و حجت الاسلام سالک
عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی
دو دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری (نامزد احتیاطی حزب جمهوری اسلامی)
عضو شورای مرکزی موتلفه اسلامی از سال ۱۳۷۲ تا کنون
قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه اسلامی از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۸۰

شهید مطهری از او به عنوان استاد یاد کرده است.

مرحوم عسگر اولادی دربزرگداشت مرحوم پرورش چه گفته بود؟

مرحوم حبیب‌الله عسگر اولادی در همایش بزرگداشت استاد علی اکبر پرورش در اصفهان با اشاره به شخصیت استاد پرورش گفته بود: این شخصیت فرهیخته از سردمداران نظام آموزشی کشور و انقلاب اسلامی ایران هستند و معلم و استاد بودن را همواره در طول زندگی خود حفظ کرده‌‌اند. بسیاری از  شخصیت‌های فرهیخته و علمی اصفهان از شاگردان ایشان هستند و پرورش در تعلیم و تربیت این افراد از موضوعات قرآنی استفاده کرده‌اند.پرورش از معلمان، قاریان و مفسران نمونه قرآن هستند و ایشان همواره از موضوعات قرآنی در زندگی خود استفاده کرده‌اند.وی به ویژگی‌های معنوی این استاد فرهیخته اشاره کرده و گفته بود: استاد پرورش تعصب و توسل و جهاد در راه خدا در فعالیت‌های استاد پرورش موج می‌زند.جهاد در راه خدا در طول فعالیت ایشان در شورای مرکزی حزب جمهوری ادامه داشته و استاد پرورش این ویژگی خود را به تمام اقدامات خود سرایت داده است.ایشان در دوره دوم مجلس شورای اسلامی اقدامات ارزنده و ارزشمندی برای کشور انجام داده‌اند و یکی از اعضای هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی بوده است.خدمت به مردم، دفاع از کشور و حفظ ارزش‌های ایرانی و اسلامی همواره در دستور کار این استاد فرهیخته قرار دارد. پرورش با دلسوزی تمام در تاسیس  روزنامه رسالت گام برداشته است و همواره به دنبال روشنگری‌های مردم و مبارزه با بیدادگری و ظلم و ستم موجود در جامعه حرکت می‌کرد.استاد پرورش همواره با جهاد در راه خدا در این حزب فعالیت کرده و با غافل شدن از خود در راستای خدمت به دین و دنیا اقدامات بسیاری انجام داده است.این شخصیت ارزشمند یک عارف سالک واقعی محسوب می‌شود و گنجینه‌های ارزشمندی در درون او نهفته است. استاد سید علی اکبر پررورش با بهره‌گیری از قرآن و روایات اسلامی به دنبال بیداری مردم و به ویژه نسل جوان جامعه بوده است.

IMAGE635201253131084863پیام آیت الله مهدوی کنی در مراسم بزرگداشت مرحوم پرورش در سال ۹۰ 

مراسم بزرگداشت مرحوم پرورش در سال ۹۰ برگزار شد و در آن پیام رئیس مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله مهدوی کنی در آیین نکوداشت استاد اکبر پرورش توسط داماد آیت‌الله مهدوی کنی قرائت شد.
در بخشی از این پیام آمده است: تجلیل از برادر فاضل و بزرگوارمان استاد سید اکبر پرورش تجلیل از یک نسل فرهنگی مبارز و مجاهد است که در دوران ستمشاهی نقش مهمی در راهپیمایی دیگر اصناف و اقشار متدین و مبارز در تحکیم وحدت اصناف فرهنگی، دانش‌آموز، دانشجو و پرورش و تربیت آنان در خط مستقیم و نورانی نهضت حضرت امام خمینی (ره) و پشت سر روحانیت متعهد و علمای ربانی ادا کرده است.
معلم فرهیخته‌ای که سیل خروشان شاگردانش در مدرسه، خیابان، بازار و دانشگاه را با قرآن و عترت و ولایت و صبر و شهادت آشنا کرد و در هر سنگری به او تکلیف شد از وزارت، وکالت، مجلس و سنگرهای دفاعی و همراهی با بزرگان طراز اول نظام در خدمت بزرگانی چون شهیدان والا مقام مطهری، بهشتی، رجایی و باهنر و مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (دامت برکاته) و دیگر اعاظم انجام وظیفه نمود.
در انتهای پیام آیت‌الله مهدوی کنی در مراسم بزرگداشت استاد پرورش تاکید شد: خداوند متعال این معلم نمونه و خدمتگذار بزرگ انقلاب و مبارز را در کنف حمایت اجداد طاهرینش (ع) از هر بلا و آفتی حفظ و عافیت و حسن عاقبت مرحمت فرماید و نسل‌های جدید ما را در راه تسلیم قرآن و ولایت اهل‌بیت (ع) ثابت قدم و استوار بدارد.

حداد عادل:  اطاعت پرورش از ولایت فقیه ویژگی بارز او بود
غلامعلی حدادعادل رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این همایش اطاعت پرورش از ولایت فقیه را ویژگی بارز او دانست و گفت: از ابتدای انقلاب پرورش برای حفظ انقلاب و دفاع از اسلام تلاش کرد و از مهم‌ترین خصوصیات ایشان اطاعت از ولایت فقیه است که بر صدر ارزش‌های انقلابی ایشان می‌درخشد.
غلامعلی حداد عادل اظهار داشت: ایشان همواره مدافع حریم ولایت بود و در همه معرکه‌های سیاسی در اصفهان و در سطح کشور حضوری جدی و فعال داشت.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: اصفهان نه تنها گنجینه هنر ایرانی اسلامی است بلکه همواره سرشار از گنجینه‌های ناب انسانی برای اسلام و انقلاب بوده و از جمله این نیروها استاد علی اکبر پرورش است.
وی با اشاره به ابعاد وجودی استاد پرورش گفت: خدمات ایشان برای اسلام و انقلاب آن قدر متعدد و متنوع است که تنها می‌توان در این همایش فهرستی از کارهای وی ارائه داد.

حدادعادل با بیان اینکه پرورش را می‌توان ترکیبی از علم و تعهد نامید، تاکید کرد: سرشت ایشان یک سرشت علمی است و در کنار آن وی همیشه به فکر انجام وظیفه بوده است و به عبارتی می‌توان این استاد را نمونه‌ای از مؤمن با بصیرت دانست که با چشمی باز به حوادث روزگار نگریسته و با آگاهی حرکت می‌کند.
وی با اشاره به فعالیت‌های پیش از انقلاب پرورش بیان کرد: ایشان با صبر، حوصله، مدارا و محبت جوانان بسیاری را تربیت کردند که بعدها منشأ خدمت در جمهوری اسلامی ایران شدند و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی امروز کشور از آن جمله‌ هستند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پرورش در دوران وزارت خود مرارت‌های زیادی را تحمل کرد، تصریح کرد: در آن دوران دو جریان موسوم به چپ و راست در وزارت آموزش و پرورش و دولت وجود داشت.
وی ادامه داد: این جریان در طول این مدت نه تنها با پرورش همکاری نکرد بلکه مدام کارشکنی و کشمکش ایجاد می‌کردند و این موضوع اجازه نداد استاد پرورش آنگونه که شایسته بود از توانایی‌های خود در امر آموزش و پرورش استفاده کند.
حداد عادل در ادامه به بیان بعضی از خصوصیات اخلاقی پرورش پرداخت و گفت: از جمله مهم‌ترین خصوصیات بارز اخلاقی وی سادگی و ساده زیستی، دوری از تجمل گرایی، آشنایی با شعر عرفانی، حقایق و معانی اسلامی، طبع لطیف، ذوق ادبی و شوخ طبعی وی بود.
وی به نقل خاطره‌ای از شوخ طبعی و لطافت طبع استاد پرورش پرداخت و گفت: فرمانده (نزاجا) نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نامه تهدیدآمیزی در زمان وزارت ایشان به وی نوشت که رعایت شئون وزارت را نکرده بود و  استاد پرورش نیز به جای هر توضیحی بالای نامه نوشت نزاجا بزن جا.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: امام خمینی (ره) همیشه می‌فرمود این قدر نگویید انقلاب برای ما چه کرده، بگویید ما برای انقلاب چه کرده‌ایم و پرورش از جمله نیروهایی بود که بنا به فرمایش امام (ره) انقلاب را برای خود نمی‌خواست بلکه همه وجود خود را برای انقلاب می‌خواست.
سرلشگر سید یحیی صفوی:  پرورش هسته‌های نیروهای مسلح را پرورش داد
در ادامه این مراسم، سید یحیی صفوی دبیر این جشنواره و دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا هم در جایگاه قرار گرفت و با اشاره به نقش ویژه استاد پرورش در تشکیل سپاه گفت: با تربیت نیروهای انقلابی، پرورش سپاه قدرتمندی برای دفاع مسلحانه در جنگ تشکیل داد.
وی اظهار داشت: استاد پرورش را سردار فرهنگی می‌دانم که عرفان را با خردمندی، بصیرت سیاسی و شجاعت در دفاع از دین، قرآن و ولایت در هم آمیخته بود.
به گفته وی مهم‌ترین مسئله امروز کشور تربیت کادر مدیران هم‌طراز با انقلاب اسلامی که بتواند انقلاب را تحت زعامت رهبری و امام ترسیم کند.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا تصریح کرد: اداره یک حکومت در صحنه بین‌المللی احتیاج به کادرهای فراوان در قسمت‌های مختلف دارند و البته با گذشت ۳۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی این انقلاب برای تمدن سازی و پیشرفت و عدالت گستری راه کمی را طی کرده است.
وی با بیان اینکه بالاترین خدمت استاد پروش تربیت نسل انسانی، دین‌دار، بصیر، ولایت‌مدار، شجاع و با اخلاق بوده است، افزود: عظمت کار معلمی را ایشان به خوبی می‌دانست چرا که خود استادی بود که قلبش را به نور معرفت قرآن روشن کرده بود و مالامال از عشق به رسول‌الله و امام زمان (عج) بود.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: استاد نه تنها در زندگی راه و رسم بزرگی داشت که در شیوه مدیریتی نیز کادری بزرگ ساخت که بزرگ‌ترین خصوصیت این سردار فرهنگی است.
وی با اشاره به اینکه استاد پرورش تاثیر منحصر به فردی در مسائل امنیتی نظام داشت، گفت: ایشان هسته‌های مسلح نیروهای انقلابی را برای مبارزه آماده و آموزش می‌داد.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ادامه داد: همچنین برخورد با ساواک را در آن زمان به نیروها آموزش می‌داد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های دیگر خود به نقش پرورش در اصفهان به‌عنوان بنیان‌گذار کمیته فرهنگی و انقلاب اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: وی یک سپاه بر اساس تقوا و شجاعت در استان اصفهان شکل داد که روش تربیتی او الگویی برای سایر استان‌های کشور شد.
صفوی ادامه داد: سپاه در شمال، جنوب و سیستان و بلوچستان با الگوگیری از روش استاد پرورش و شورایی که او در اصفهان تشکیل داده بود، شکل گرفت.
وی گفت: پرورش سپاه قدرتمند را برای دفاع مسلحانه با قدرت در زمان جنگ تشکیل داد و این مهم با تربیت نیروهای انقلابی صورت گرفت.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا اظهار داشت: در آغاز جنگ بیش از سه سال از طرف مجلس نماینده شورایعالی دفاع بود که در آن زمان با اقتدار و صلابت از سپاه و بسیج دفاع کرده و با دریافت‌های منطقی رهنمودهای فرمانده کل قوا را عملیاتی می‌کرد.
وی در قسمتی از صحبت‌‌های خود به خاطره‌ای از استاد پرورش اشاره کرد و گفت: در اوایل سال ۶۰ در زمانی که شورایعالی دفاع تشکیل شد استاد پرورش با محمد منتظری و من در مورد شکست حصر آبادان مشورت می‌کردیم که رئیس جمهور وقت بنی صدر با این مسئله مخالفت کرد و تنها دو نفر با این پیشنهاد حصر آبادان موافق بودن که یکی رهبر انقلاب و دیگری استاد پرورش بودند، به نحوی که روشنگری‌های ایشان موجب تصویب شکست حصر آبادان شد.

حجت‌الاسلام محسن قرائتی: پرورش ۴۰ سال کار مجانی برای مردم و انقلاب انجام داد
سخنران بعدی مراسم حجت‌الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز بود که با اشاره به سخنان جذاب استاد پرورش در طول انقلاب گفت: سخنان استاد پرورش به دلیل اینکه با اخلاص از دل بر می‌آمد تاثیر بسیار خوبی نیز بر دل و جان شنونده‌ها داشت.
وی اظهار داشت: جلسات استاد پرورش خودجوش و دلسوزانه برای عموم مردم بود و همان‌طور که سازمان آب به ۷۰ میلیون نفر آب می‌دهد و هیچ کسی از او تعریف نمی‌کند و پرورش نیز همین‌گونه به مردم علم و دانش یاد می‌داد.
وی با بیان اینکه معلم خوب باید اخلاص داشته باشد، ادامه داد: استاد پرورش در تعلیم به دانش‌آموزان اخلاص در اعمال آنها را آموزش می‌داد و نیت خالصانه برای خدا را در سرلوحه همه امور می‌دانست.
رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: استاد پرورش در بیانات خود از قرآن استفاده‌های فراوانی داشت و سخنانش را بر اساس رهنمودهای قرآنی بیان می‌کرد.
وی با اشاره به فعالیت‌های استاد پرورش گفت: مسئولان باید اقدامات و فعالیت‌هایشان برپایه دلسوزی و اخلاص باشد.
قرائتی گفت: پرورش کسی بود که ۴۰ سال کار مجانی با اخلاص و خودجوش برای این مردم انجام داد و چه اشکالی دارد که از این شخصیت تجلیل کنیم.
وی با بیان اینکه نگرانم که نسل چهارم پرورش را نشناسند و آموزش و پرورش باید این شناخت را برای جوانان مهیا کند، ادامه داد: همان‌گونه که جوانان تبریزی باید بدانند که آیت‌الله طباطبایی‌ کیست یا کاشانی‌ها بدانند فیض کاشانی چه کسی بوده، دانش‌آموزان اصفهانی نیز نباید از خدمات استاد پرورش غافل باشند.

*‌ پرورش شکنجه‌های سختی را در دوران ستمشاهی تحمل کرد
این معلم قرآنی کشور با بیان اینکه پرورش همیشه نگران بود که چگونه میلیون‌ها کودک و نوجوان را تربیت کند، ‌گفت: کسی که دل به خدا بدهد خدا به او روی می‌آورد.
قرائتی با اشاره به اینکه مردان بزرگ تحمل سختی‌ها و حتی شکنجه‌ها را بر طبق وعده‌های قرآن دارند، اظهار داشت: خدا اجازه نمی‌دهد کفار بر اهل ایمان تسلط یابند.
وی اضافه کرد: پرورش هم شکنجه‌های فراوانی را در دوران رژیم شاهنشاهی تحمل کرد ولی با این وجود هیچ زمانی به زبان نیاورد که مورد شکنجه قرار گرفته است.

آیت الله طباطبایی نژاد: کاش رشادت‌ها از زبان خود پرورش شنیده می‌شد
نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان نیز سخنران بعدی این مراسم بود و جای استاد پرورش در این مراسم را بسیار خالی دانست و گفت: کاش این تجلیل زودتر انجام می‌شد تا رشادت‌ها از زبان خود پرورش شنیده می‌شد.
آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد اظهار داشت: در حدود ۱۰ سالی که در اصفهان هستم و در همایش‌های مختلف شرکت داشتم تاکنون چنین همایشی و با چنین استقبالی خوبی ندیده بودم.
وی با اشاره به فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی پرورش در استان اصفهان افزود: زمانی که در استان اصفهان حاج آقا گفته می‌شد، منظور استاد پرورش بود که در آن زمان ایشان ۳۰ تا۴۰ سال بیشتر نداشت.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان بیان کرد: باید زودتر از این جلسه‌ای تشکیل می‌دادیم تا خود ایشان سخنرانی کنند، همان‌گونه که در گذشته سخنرانی‌های قرایی داشتند.
وی ادامه داد: اگر کسالت ایشان نبود و در این همایش حضور داشتند بسیار بهتر از ما سخن می‌گفتند.
طباطبایی‌نژاد با اشاره به اینکه بیشتر از یک دوره در مجلس شورای اسلامی با ایشان همراه نبودم، تاکید کرد: زمانی‌ که با ایشان همراه و هم صحبت می‌شدم و راجع به قرآن و روایات صحبت می‌کردند، بسیار لذت می‌بردم.
وی استاد پرورش را انسانی با معرفت و دانشمند دانست و ادامه داد: پرورش با خلوص نیت کم‌نظیری که داشت اشعار و قصص را به گونه‌ای تعریف می‌کرد که همگان مشتاق نوشتن آن بودند.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان برگزاری چنین همایشی را شایسته استاد پرورش دانست و اضافه کرد: کسی که در دوران جوانی و سن ۳۵ سالگی از طرف مردم به‌عنوان نماینده خبرگان انتخاب شود، نشان از شخصیت والای او است.
وی ادامه داد: باید ارزش علم، دانش، خلوص و صداقت را در افرادی چون استاد پرورش به همگان نشان داد.
طباطبایی‌نژاد در ادامه اضافه کرد: پرورش نقش موثری بر فرهنگیان داشت و جوانان را با عشق و علاقه به دور خود جمع می‌کرد.

حاج علی انسانی: مولا علی (ع) به استاد پرورش جلوه داده است
در ادامه مراسم حاج علی انسانی، مداح و شاعر سرشناس کشور که کمتر در مراسم شهرستان‌ها حضور می‌یابد به واسطه شناخت چند دهه‌ای و تلمذ از درس استاد پشت تریبون رفت و با اشاره به علاقه استاد پرورش به ائمه اطهار گفت: مولا علی (ع) به استاد پرورش جلوه داده است.
وی به ذکر اشعاری در مدح امام رضا (ع) و امام حسین (ع) پرداخت و در حاشیه مداحی خود به برخی از خاطرات و ابعاد شخصیتی استاد پرورش پرداخت.
انسانی با اشاره به اینکه ابعاد فرهنگی استاد پرورش بسیار گفته شد، اظهار داشت: استاد پرورش را مولا (ع) جلوه داده است.
این مداح کشورمان افزود: سال‌های بسیار زیادی را در کنار ایشان گذرانده‌ام و از آنجایی که من به مداحی می‌پرداختم و ایشان بسیار علاقه‌مند به مناقب اهل‌بیت بود و هر دفعه برای خود اشعاری را زمزمه می‌کرد.

وی ادامه داد: استاد پرورش همواره این اشعار را با خود زمزمه می‌کرد: هرگز حسد نبردم بر منصبی و مالی الا بر آنکه دارد با دلبری و سالی، آن دم که با تو هستم یک سال هست روزی، و آن دم که بی تو باشم یک لحظه هست سالی.
فضای جلسه با مداحی حاج علی انسانی معنویت خاصی پیدا کرد و وی به جای وقت ۱۰ دقیقه‌ای که داشت بیش از نیم ساعت برخی از اشعار استاد پرورش را قرائت می‌کرد.
در این همایش، دو نماهنگ از حضور استاد پرورش در عرصه‌های مختلف انقلاب به همراه دو قسمت از مستند زندگی ایشان به نمایش در آمد و شعری توسط سید مهدی طباطبایی اصفهانی در وصف این معلم نکو اخلاق و در غیاب این سردار فرهنگی انقلاب سروده شد که وی را بی‌همتای نصف جهان معرفی کرد که نمی‌توان منزلتش را در قالب جملات بیان کرد.
مراسم تجلیل از استاد پرورش در حالی در اصفهان در تاریخ ۲۶ مهرماه ۹۰ برگزار شد که خود این استاد گران‌مایه به دلیل کسالت و بیماری در بستر بودند و این جلسه غایبی بزرگ داشت و پرورش نبود تا با زبان قرا و شیوای خود همچون سال‌های انقلاب روحیه جسارت، شجاعت و خودباوری را در دل‌های مرد و زن ایرانی زنده کند.

همسر استاد پرورش:
استاد پرورش باخانواده خوش اخلاق و خوش رفتار بود

عزت مصحف در حاشیه مراسم نکوداشت استاد علی‌اکبر پرورش اظهار داشت: ایمان و اعتقاد استاد پرورش به خدا منجر به بر خوش‌رفتاری و اخلاق خوب او با همسر و فرزندانش و خوش‌خلقی او با دیگران می‌شد.
وی با اشاره به بیماری استاد پرورش بیان داشت: به دلیل شدت پیدا کردن بیماری قند استاد پرورش که از مدت‌ها قبل بوده و پیشرفته شدن آن بر کلیه و سیستم تنفسی ایشان اثر گذاشته و نمی‌توانند در مجالس عمومی و شلوغ حضور پیدا کنند.
همسر استاد پرورش که سال‌ها همراه و همیار این بزرگوار بوده‌اند، تصریح کرد: اگر بیماری ایشان را از پا در نیاورده بود، به قطع از برگزاری این همایش جلوگیری می‌کرد.
وی ادامه داد: با شناختی که از ایشان دارم، نظرشان این است که مخارج این گونه مراسم خرج ایتام و نیازمندان گردد.
مصحف با اشاره به فعالیت‌های بسیاری که استاد پرورش انجام می‌داد، اضافه کرد: با اینکه مدت کمتری را به دلیل مشغله کاری در خانه بودند ولی با هیچ یک از فعالیت‌های ایشان مخالف نبوده زیرا که او را باور داشته و اعتقاد شدیدی به او داشته و دارم.

 تعبیر شهید بهشتی درباره مرحوم پرورش از زبان حجت الاسلام ناطق نوری
حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری، گفته بود: از خصوصیات آقای پرورش این بود که آدم تنگ نظری نبود. تفکر خاصی داشت. اما به تعبیر شهید بهشتی، آقای پرورش معتقد بود جاذبه باید بی‌نهایت و دافعه حداقل باشد. این فقط در مسائل فردی نیست. به خصوص در جریانات سیاسی خیلی ظهور دارد. اگر کسی تنگ نظر باشد مشکلات زیادی به بار می‌آورد.مثلاً شریعتی سلایق خاصی داشت که بعضی علما با آن دیدگاه‌ها مشکل داشتند. اما برخورد با شریعتی و برخورد با طرفدارانش چند گونه بود. یک عده دفعی برخورد می‌کردند و وی را کافر یا سنی می‌دانستد. یک عده هم سلایق شریعتی را نمی‌پسندیدند اما قائل به طرد وی نبودند. چون طرد کردن ضایعاتش زیاد بود.
آقای پرورش از آنهایی بود که به نظریات شریعتی نقد داشت چون خودش صاحب نظر بود. اما قائل بود نباید دفعی برخورد کرد. اطرافیان شریعتی کم نبودند. هنر روشنفکران ما این بود که نه جذب شریعتی شوند و نه با او دفعی برخورد کنند.
آقای پرورش اشکالاتی به وی داشت چون ایشان با علمای بزرگ ارتباط داشت مثل مطهری، جعفری و خودش هم اهل تحقیق بود. اصلاً مفسیر قرآن و نهج‌البلاغه بود. پس خودش سلایقی داشت اما تعامل خوبی با جوانانی که چنین گرایشی داشتند برقرار کرده بود.
در مجلس عضو کمیسیون دفاع بودند و در مقطعی ما با هم بودیم. به خصوص که مدتی ایشان در شورای عالی دفاع حضور داشت. مقام معظم رهبری(مدظله) هم رئیس کمیسیون بودند. آقای پرورش عضو بودند و چون در مجلس خبرگان قانون اساسی حضور داشتند حامی چیزی بودند که خودشان تصویب کرده بودند. ضمن این که گاهی بعضی‌ها به بهانه حمایت سپاه، مقابل ارتش می‌ایستادند و بعضی به بهانه دفاع از ارتش، سپاه را می‌کوبیدند.
مثلاً بنی صدر معتقد به سپاه نبود و برای کوبیدن آن رفته بود پشت چتر حمایت ارتش. اما ایشان از هر دو حمایت می‌کردند. چون هم با ارتش از قبل از انقلاب ارتباط داشتند و هم خودشان از مؤسسین سپاه اصفهان بودند.
آقای پرورش در مجلس خیلی نقش داشت. در قصه رأی به عدم کفایت سیاسی بنی صدر فعال بود. خب جریانی که بیشتر از همه بنی صدر را افشا کرد حزب جمهوری اسلامی بود و استاد پرورش عضو فعال شورای مرکزی حزب بود. در دولت مهندس موسوی ما با هم همکار بودیم. ایشان وزیر آموزش و پرورش و من وزیر کشور بودم. در دولت ما دو دسته شده بودیم. دو گروه بودیم.ما قائل بودیم کارها نباید دولتی باشد. اما مهندس موسوی و عمده وزرا کار را به سمت دولتی شدن می‌کشاندند. چیزی که موضوع اصل ۴۴ قانون اساسی داشت. آن موقع ما دنبال این بودیم. حتی جمع شدیم نامه‌ای نوشتیم به امام (ره) که خط آقای پرورش است. انشاء هم انشاء آقای پرورش است.آقای پرورش مخالف این بود که کارها دولتی باشد و دولت باید برنامه‌ریز و حمایت‌گر خوبی باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Scroll To Top