چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
خانه » اقتصادی » چشم انداز “سکه”

چشم انداز “سکه”

فرارو- گشایش در روابط دیپلماتیک در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل تاثیر خود را بر قیمت سکه گذاشته است. سکه با کاهش ۱۰۵ هزار تومانی در یک هفته قبل، روز گذشته ۹۶۷هزار تومان فروخته شد.
به گزارش فرارو، احمد وفادار، رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران از تداوم این روند و احتمال سقوط سکه به سطح ۸۰۰ هزار تومان در صورت کاهش بیشتر دلار سخن گفته است. وی در خصوص قیمت طلا نیز گفته است که قیمت هر گرم طلا احتمالا تا ۹۵ هزار تومان امکان کاهش را خواهد داشت‌. هر دلار آمریکا روز گذشته با کاهش ۳۰ تومانی در پایان معاملات در صرافی ها ۳۰۶۰ تومان معامله شد.
البته کاهش قیمت در بازار همیشه با مقاومت هایی روبرو است. در حالی که روز گذشته در ساعاتی رقم ۹۸۵ هزار تومان برای سکه در تابلوها درج شده  بود، عده از صرفان با درج قیمت ۹۹۵ تومان سعی در جلوگیری از روند ریزش قیمت سکه داشتند. این سیاست در زمانی که مراجعه فروشندگان بیشتر باشد زودتر شکست خواهد خورد.
در پی کاهش قیمت سکه فروشندگان در پی تبدیل آن به پول نقد هستند. این موضوع برکاهش قیمت سکه تاثیر مضاعف دارد. در زمان افزایش قیمت سکه، برخی هر قطعه سکه را تا سطح یک و نیم میلیون تومان خریدند و حالا برای جلوگیری از زیان بیشتر به دنبال فروش آن هستند.
در عین حال برخی از سیاسی بودن مبنای این کاهش و گذرا بودن آن سخن می گویند. عزت‌الله یوسفیان‌ ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این کاهش را ناشی از  پیش‌بینی‌ احتمال ملاقات ایران و مسوولان اتحادیه اروپا دانسته و  می گوید که این نوسان قیمت مبنای سیاسی دارد و پایدار نیست.
خوشبینی بازار داخلی با کاهش تنش ها در سوریه و نشست بانک مرکزی آمریکا و تصمیم این نهاد به کاهش محرک پولی همراه شده و احتمال تداوم این روند را افزایش داده است. کارشناسان اقتصادی موسسه گلدمن ساش پیش بینی کرده اند که در صورت  کاهش ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار از برنامه محرک پولی آمریکا، قیمت طلا در هر انس به ۱۰۰۰ دلار برسد.
پیش از این بیش از نیمی از کارشناسان اقتصادی در نظرسنجی کیتکو از قیمت طلا در هفته جاری خبر داده بودند و این پیش بینی با ریزش قیمت طلا به کانال ۱۲۰۰ دلار محقق شد. پیش بینی کارشناسان حاکی از تداوم این روند در سال ۲۰۱۴ است.
با این حال کارشناسان معتقدند که در شرایط نوسان باید از خرید و فروش مخصوصا در بازار حساس سکه و طلا خودداری کرد. از سوی دیگر چون چشم انداز افزایشی در بازار طلا وجود ندارد، سرمایه گذاری در این بازار در شرایط کنونی احتمالا با صرفه اقتصادی همراه نخواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Scroll To Top