سه شنبه , ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
خانه » اقتصادی » شکست «انحصار» در بازار خودرو؟

شکست «انحصار» در بازار خودرو؟

چشم انداز شکست انحصار در بازار خودرو از سه منظر در دولت جدید در حال پیگیری است. تلاش های سیاسی برای کاهش تحریم ها و بازگشت مجدد خودروسازان خارجی در کنار جلسات وزیر صنعت با خودروسازان و اعضای شورای رقابت در خصوص قیمت گذاری و احتمال آزادسازی قیمت، نوید رونق مجدد این بازار را در آینده نزدیک می دهد.
برقرای تماس میان ایران و آمریکا پس از سی و چهار سال افق های تازه ای را برای صنعت خودرو باز کرده است. به تازگی وزیر صنعت از خودروسازان خواسته است تا با خودروسازان خارجی برای از سرگیری رابطه تماس برقرار کنند. تحریم های یک جانبه از سوی امریکا تقریبا تمامی شرکای خارجی صنعت خودرو را از بازار ایران خارج کرده است و تنها شرکای چینی این صنعت باقی مانده اند.
کیا و هیوندایی، فولکس واگن، بنز آلمان، پژو و رنوی فرانسه و دوو موتورز کره، خودروسازانی بودند که در هشت سال گذشته از ایران رفته اند و این جدایی هم به لحاظ میزان تولید و هم به لحاظ کیفیت بازار خودرو را با مشکل مواجه کرد. به گفته فعالان این صنعت تمایل خودروسازان داخلی به همتایان چینی خود از سر ناچاری صورت گرفته و کیفیت پایین تولیدات چینی بارها از سوی کارشناسان موجب هشدار شده است.
از سوی دیگر پنج‌شنبه گذشته سومین جلسه مشترک خودروسازان با وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و به رغم سکوت خودروسازان و دولتی ها از مفاد این نشست، محمدرضا نجفی منش، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان با تاکید بر عدم دخالت دولت در قیمت گذاری خودرو با خوب ارزیابی کردن روند بحث قیمت گذاری پیش‌بینی کرده است که این بحث در جلسات آینده به نتیجه‌ای مطلوب برسد.
اخبار احتمال آزاد سازی قیمت خودرو از سوی خودروسازان در حالی منتشر می شود که جمشید پژویان رئیس شواری رقابت از تصمیم‌گیری درباره کاهش تعرفه واردات خودرو در نشست با وزیر صنعت خبر می دهد. این تصمیم ورود خودروهای خارجی را به داخل تسریع و تسهیل می‌کند و پژویان با تاکید به رفع انحصار در بازار خودرو گفته است که فضای حمایتی برای خودرو باید به گونه‌یی فراهم شود که خودروهای داخلی با خودروهای وارداتی رقابت کنند و بازار خودرو رقابتی شود تا لزومی به تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری نباشد.
بحث «انحصار» در بازار خودرو که از ابتدای آغاز بکار دولت جدید موضوع چالش جدی شد، حالا با این سه اتفاق وارد مرحله ی تازه ای شده است. فعالیت مجدد خودروسازان خارجی، کاهش تعرفه واردات و آزاد سازی قیمت خودرو در کنار هم می تواند نوید روزهای خوشی برای این صنعت در آینده ای نه چندان دور را با خود داشته باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Scroll To Top