چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
خانه » اقتصادی » ارز مبادله‌ای با اعمال هزینه‌ها همان نرخ آزاد است

ارز مبادله‌ای با اعمال هزینه‌ها همان نرخ آزاد است

عسگر‌اولادی با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی همان نرخ مبادله‌ای را مدنظر قرار داده است، گفت: اکنون نرخ مبادله‌ای به اضافه خرج‌ها و تخصیص آن پس از چهار ماه با سود ۲۲ درصد، همان ۳ هزار تومان بازار می‌شود.

خبرگزاری فارس: عسگراولادی: ارز مبادله‌ای با اعمال هزینه‌ها همان نرخ آزاد است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در ادامه بررسی نرخ ارز در مناظره کارشناسان اقتصادی و دیگر مسئولان، اسد‌الله عسگر‌‌اولادی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و چین با بیان اینکه در این جلسه به دنبال چالش نیستیم اظهار داشت: قرار است در این جلسه با یکدیگر مشورت کنیم.

وی با بیان اینکه ۵۶ سال است که با نرخ ارز سروکار دارم گفت: نرخ واقعی یکی از آرزوهایی است که باید به آن برسیم و نرخ ارز باید به صورت واقعی تعیین شود.

وی افزود: پیش از این هم که مسئولان بانک مرکزی نرخ ارز را اعلام کرده‌اند با آنان مخالفت کردم و گفتم عدد بیان شده واقعی نیست.

عسگر‌اولادی با اشاره به اینکه قیمت واقعی ارز باید کارشناسی شده باشد، گفت: در سی و پنج سال پس از انقلاب، نرخ ارز واقعی نبوده و آن را بر مبنای شناور مدیریت شده ساماندهی کردند.

وی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد اقتصاد کشور دست دولت است، گفت: با این وجود بانک مرکزی آنگونه که دلش می‌خواهد نرخ ارز را هدایت می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و چین تأکید کرد: هیچ صادر‌کننده‌ای معتقد به افزایش نرخ ارز نیست چرا که در فصل محدودی سود‌آوری آنان بیشتر و بلافاصله قیمت کالاهای صادراتی افزایش و این چرخه باز می‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال نرخ ارز واقعی هستیم، گفت: مکانیزم تعیین نرخ ارز در کشورها این است که چند کالای کشاورزی، خدماتی و تولیدی با یکدیگر سنجیده می‌شود و به نسبت آن نرخ ارز اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: این امکان وجود دارد که کار کارشناسی روی تولید ناخالص داخلی، دریافت و پرداخت‌ها و صادرات و واردات انجام شود اما متأسفانه چنین نبوده است.

عسگر‌اولادی با بیان اینکه گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی همان نرخ مبادله‌ای را مدنظر قرار داده است، گفت: اکنون نرخ مبادله‌ای به اضافه خرج‌ها و تخصیص آن پس از چهار ماه با سود ۲۲ درصدی آن همان ۳ هزار تومان بازار می‌شود و مبنای آن همان نرخ مبادله‌ای بوده است.

وی افزود: باید پایه واقعی نرخ ارز بر مبنای رفاه و آسایش مردم تعیین شود و اکنون نسل حقوق‌بگیر ما نمی‌تواند زندگی خود را بچرخاند و بیشتر آنها متضرر شده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و چین با بیان اینکه در بحث‌های بعدی درباره چگونگی کنترل تورم و تعیین نرخ ارز سخن خواهم گفت، تأکید کرد: اینکه چرا تورم با این نرخ باشد درباره آن توضیحاتی خواهم داد؛ امیدوارم دولت تدبیر و امید با توجه به امیدی که به جامعه داده، رفاه و آسایش را به مردم هدیه کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Scroll To Top